STRONA GŁÓWNA / BLOG / OKNA ALUMINIOWE FAKTY I MITY

Okna aluminiowe Fakty i Mity

Okna aluminiowe Fakty i Mity

Okna aluminiowe, chociaż nadal krąży wokół nich kilka mitów, powoli, ale konsekwentnie zyskują sobie istotne miejsce na rynku budowlanym. Nic w tym jednak dziwnego! Idealnie sprawdzają się przy charakterystycznych dla nowoczesnej architektury dużych przeszkleniach, a przy tym są trwałe, wytrzymałe, lekkie i eleganckie.

 Wielkoformatowe przeszklenia

Okna aluminiowe, jak żadne inne, umożliwiają uzyskanie dużych powierzchni szyby, co czyni je szczególnie pożądanymi w budownictwie nowoczesnym. Najszersze ramki posiadają nawet 170 cm szerokości i 290 cm wysokości. Ogromnym atutem tej stolarki jest możliwość wykonywania przeszkleń narożnych, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku okien drewnianych czy plastikowych. Taka konstrukcja może mieć nawet do 3 m wysokości i wzmocniona jest jedynie wąskim słupkiem narożnym, który dodaje jej lekkości nie zasłaniając w ogóle światła szyby.

 

Parametry użytkowe okien z aluminium

Jeszcze do niedawna okna aluminiowe były stosowane wyłącznie w fabrykach, budynkach gospodarczych oraz na salach produkcyjnych. Za taki stan rzeczy odpowiadała przede wszystkim ich kiepska termoizolacyjność, jednak obecnie sytuacja uległa zmianie. Zastosowanie nowoczesnych technologii produkcji oraz materiałów izolacyjnych sprawiło, że okna aluminiowe mogą być nie tylko energooszczędne, ale nawet pasywne. Najcieplejsze dostępne na rynku modele mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,53 W/(m2.K), a wartości 0,8-1,1 W/(m2.K) to już właściwie norma. Za takie parametry stolarki aluminiowej odpowiadają podwójne pakiety szybowe, umieszczone wewnątrz profili przekładki izolacyjne, powłoki niskoemisyjne oraz najwyższej klasy uszczelki.