STRONA GŁÓWNA / FASADY / KOMPLEKS WEST STATION, WARSZAWA

Kompleks West Station, Warszawa

Kompleks West Station, Warszawa

Zespół budynków obejmujący nowy dworzec Polskich Kolei Państwowych Warszawa Zachodnia oraz dwa budynki biurowe, w których mieszczą się obecnie siedziby główne wielu spółek należących do PKP.
Dworzec kolejowy, który funkcjonuje w podziemiu, został zwieńczony kopułą w formie dwóch przecinających się walców, ściętych skośnie na obu końcach. Siatka konstrukcji nośnej stalowej przykryta jest potrójnym szkleniem strukturalnym z formatek trapezowych, ze zróżnicowanym nadrukiem komputerowym. Wychylona ściana frontowa to fasada strukturalna zawierająca automatyczne drzwi przesuwne i okna oddymiające. Wewnątrz dworca zrealizowane zostały windy panoramiczne obudowane szkleniem mocowanym punktowo oraz specyficzne oświetlenie kopuły.
Dwa bardzo podobne do siebie 14-piętrowe budynki biurowe, jeden na planie “L” a drugi na planie “C”, charakteryzują się zestawieniem geometrycznym trzech typów fasad: pierwsza grafitowa z dużymi podziałami szkła i żebrami perforowanymi na zewnętrznych maskownicach pionowych, druga biała o mniejszych podziałach kwater ze specjalnymi maskownicami mieszczącymi oświetlenie LED, oraz trzecia fasada strukturalna w niszach. Wycofania elewacji i tarasy na 10 kondygnacji oraz linie oświetlenia oddzielające różne typy fasad powodują ciekawe wrażenie zestawienia brył z osobnych prostopadłościanów.
UWAGA: wszystkie szyby elewacyjne przezierne wykonane zostały jako dwukomorowe (dostosowanie do aktualnych przepisów energooszczędnych), co zmienia całkowicie technologię montażu fasad i konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu do podnoszenia szkła.
Akcent uzupełniający cały kompleks stanowi monumentalna wieża zegarowa, wykonana w technologii szkła laminowanego z nadrukiem, mocowanego punktowo na podkonstrukcji stalowej.

  • 29.000 m2 konstrukcji aluminiowo – szklanych
  • fasady słupowo – ryglowe z oknami wychylnymi
  • fasady pół-strukturalne z oknami wychylnymi strukturalnymi
  • zadaszenie kopuły ze szkła strukturalnego
  • okładziny ze szkła mocowanego punktowo
  • bogaty detal zróżnicowanych maskownic zewnętrznych i oświetlenia elewacji
  • podwieszane sufity aluminiowe
  • okładziny żaluzjowe


Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą lub masz pytania.

Bezpłatnie skonsultuj się z naszym ekspertem!

Skontaktuj się za nami


  +48 22 776 30 14

Biuro Obsługi Klienta (pon.–pt. 08.00–16.00)